Murcia (Murcja)

Murcia jest jednym z mniejszych i mniej znanych regionów w Hiszpanii. Położona jest na południowo-wschodnim wybrzeżu kraju w basenie Morza Śródziemnego. Łączna powierzchnia upraw winorośli w regionie to 60 tysięcy hektarów. Większość zlokalizowana jest w głębi lądu, z wyjątkiem południowego krańca apelacji Bullas. Nadal jednak znajduje się pod wpływem umiarkowanego klimatu śródziemnomorskiego, który łagodzi nieco suchy i gorący kontynentalny klimat wnętrza Hiszpanii. Mimo wszystko rzadkością nie są temperatury w dzień rzędu 45 stopni Celsjusza. Powyższe warunki sprawiają, że tutejszy styl win rozwinął się w kierunku silnie garbnikowych, potężnych win czerwonych o dużej zawartości alkoholu.

240px-Localización_de_la_Región_de_Murcia.svg
Położenie regionu na mapie.

Murcia jest regionem posiadającym trzy apelacje DO – Bullas, Jumilla i Yecla. Tradycja uprawiania winorośli trwa tu od starożytności i została zapoczątkowana przez Fenicjan. Nowożytna winiarska historia regionu zaczyna się na nowo w drugiej połowie XIX wieku, gdy w sąsiedniej Francji większość upraw została zniszczona przez plagę mszyc filoksery. Powstałą na rynku lukę wypełniła między innymi Murcia, ze swoim najważniejszym szczepem Monastrell. Otrzymuje się z niego wina o wysokiej taninie i głębokim kolorze, które idealnie nadaje się do dojrzewania w beczkach.

364px-Vinos_de_la_Región_de_Murcia.svg
Podział regionu na apelacje.

Po okresie zdobytej na nowo świetności, jakość produkowanych w Murcji win ponownie spadła, a kluczowa dla producentów stała się ilość. Współcześnie spotkać można winiarzy, którzy ponownie uczynili swoim priorytetem jakość produkowanych trunków. Region powoli zaczyna być ponownie rozpoznawalny, a dzięki modernizacji i współczesnym technikom winifikacji zaczęto produkować tu wina lżejsze, o bardziej owocowym charakterze, co czyni je bardziej przystępne dla szerszej grupy odbiorców.

Najpopularniejsze szczepy w regionie:

-czerwone: Monastrell, Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Merlot, Syrah

-białe: Macabeo, Airen, Merseguera.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s