Pinot Grigio – Pinot Gris

Pinot Grigio to włoska nazwa szczepu Pinot Gris. Powstał on z mutacji dwóch innych odmian z grupy Pinot – Pinot Noir i Pinot Blanc. Obecnie bardzo modny i popularny kojarzy się głównie z lekkimi białymi winami, produkowanymi na masową skalę w północnych Włoszech.

Świeży styl win, jakie daje Pinot Grigio, odniósł sukces w wielu krajach. Bardzo powszechnie przyjął się w USA (ok. 30% światowych upraw) i Australii (ok. 6,5%). Prawdziwym domem dla Pinot Grigio są oczywiście Włochy, gdzie znajduje się lekko ponad 60% wszystkich upraw tego szczepu. Produkuje się z niego lekkie, świeże i wytrawne wina o aromatach cytrusów, zielonych jabłek i kwiatów.

Pinot_Gris_close

Ponieważ sama odmiana ma naturalnie dość niską kwasowość, aby zachować świeży charakter wina, zbiory odbywają się dosyć wcześnie, aby nie pozwolić owocom zbyt dojrzeć. Z tego samego powodu fermentację przeprowadza się w zbiornikach ze stali nierdzewnej. Tego rodzaju wina przeznaczone są zazwyczaj do spożycia w ciągu roku lub dwóch od daty zbioru. Należy wystrzegać się więc zleżałych na sklepowych półkach butelek, bo ich zawartość może już nie spełniać naszych oczekiwań.

Najwięcej Pinot Grigio produkowane jest w północnych Włoszech (rejon Veneto, Fruili-Wenecja Julijska i Trydent-Górna Adyga) głównie na eksport do USA i innych krajów europejskich. Trzeba jednak wspomnieć, że powstają tu również wina wybitna, które można postawić na jednej półce z najlepszymi butelkami Pinot Gris Grand Cru z Alzacji. Czasami szczep bywa wykorzystywany do produkcji win musujących, ale nie są to znane i popularne etykiety.

W innych krajach również uprawia się Pinot Grigio a nazwa szczepu jest stosowana wymiennie z Pinot Gris.

Reklama

Jedna myśl w temacie “Pinot Grigio – Pinot Gris

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s