Corvina

Corvina jest włoskim szczepem czerwonej winorośli, najbardziej znanym z regionu Valpolicella. Inne nazwy tej odmiany to Corvina Veronese, Cruina, Cassabriata. Jest to szczep dający wina o znacznej kwasowości, jaśniejszym kolorze i lekkiej taninie. W połączeniu z innymi regionalnymi szczepami, Corvina używana jest do wytwarzania najsłynniejszego wina w regionie – Amarone.

Corvina jest uprawiana w wielu miejscach w północno-wschodnich Włoszech, a zwłaszcza w Wenecji Euganejskiej. Używana do produkcji wina DOC Valpolicella i Bardolino oraz DOCG Amarone i Recioto della Valpolicella, stanowi większość, ale nigdy całość kupażu. Wina, które powstają w 100% ze szczepu Corvina otrzymują jedynie regionalną apelację IGT. Nie oznacza to jednak, że nie można otrzymać win wybitnych z czystej odmiany Corvina, a jedynie przepisy apelacyjne nie pozwalają na wyróżnienie tych etykiet, podobnie jak w przypadku Super Toskanów.

winogrono_corvina
Grono szczepu Corvina.

Corvina jest odmianą dojrzewającą bardzo późno i z tego powodu bywa kłopotliwa dla winiarzy. Jednak dzięki grubej skórce doskonale nadaje się do suszenia na powietrzu (co powoduje koncentrację cukrów w mniej dojrzałych jagodach) i produkowanie win metodą appassimento. Polega ona na suszeniu winogron na słomianych matach, gdzie wysychają i stają się bardziej skoncentrowane. Powstają w ten sposób Amarone i słodkie Recioto.

Po spadku jakości i związanej z tym popularności win z apelacji Valpolicella w latach 80 XX wieku, szczep Corvina odzyskał swoją świetność dzięki ambitnym winiarzom, którzy zaczęli wydłużać czas maceracji, aby wydobyć z gron więcej koloru i tanin. Pozwoliło to na starzenie produkowanych w ten sposób win w dębowych beczkach, co ponownie trafiło w gusta konsumentów na całym świecie. Główne uprawy tej odmiany znajdują się oczywiście we Włoszech, ale spotkać ją można również w Argentynie i Australii

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s