Casablanca Valley

Casablanca Valley jest regionem winiarskim w Chile położonym 60 kilometrów na północny-zachód od stolicy kraju Santiago. Dolina ciągnie się od wschodniej granicy prowincji Valparaiso jakieś 30 kilometrów na zachód. Region ten słynie z produkcji świeżych białych win, zwłaszcza Sauvignon Blanc i Chardonnay, ale również lubiący chłodniejszy klimat Pinot Noir ma się tutaj dobrze.

Chile Wine Map
Regiony winiarskie w Chile.

Do lat 80 dwudziestego wieku, Casablanca Valley była wykorzystywana do wypasu bydła i uprawy pszenicy. Ten stan rzeczy zmienił dopiero Pablo Morande, pracujący dla Concha y Toro, który zauważył podobieństwo doliny do wybrzeży Kalifornii i związany z tym potencjał do uprawy winorośli lubiących chłodniejszy klimat. Położona zaledwie 30 kilometrów od Oceanu Spokojnego, Casablanca Valley, jest pod silnym wpływem zimnego Prądu Humboldta, który płynie wzdłuż zachodniego wybrzeża Chile od Antarktydy. Chłodne popołudniowe bryzy z zachodu, łagodzą efekty ciepłych prądów powietrza ze wschodu, dając świetne warunki do rozwoju winorośli i zapewniając jej odpowiednie dobowe amplitudy temperatur. To właśnie ten chłodniejszy klimat sprawia, że białe wina z Casablanca Valley wyróżniają się spośród innych regionów w Chile i Argentynie. Dzięki dłuższemu okresowi dojrzewania winogrona mają więcej czasu na uzyskanie większej złożoności smaku, zachowując jednocześnie równowagę między kwasowością a słodyczą. Niebezpieczeństwo dla upraw stanowią jednak zdarzające się na wiosnę silne mrozy.

Vista_general_de_Valle_de_Casablanca
Winnica w Casablanca Valley.

Dominujące tu piaszczyste gleby gliniaste są bardzo dobre dla uprawy winorośli. Jednak lata stosowania nawozów sztucznych w poprzedzających zmianę profilu upraw czasach, doprowadziły do obfitego rozwoju w glebie nicieni, które żerują na korzeniach krzewów. Całe szczęście po początkowych problemach zaczęto zakładać nowe uprawy, szczepiąc krzewy na odpornych na nicienie korzeniach. Z czasem region Casablanca Valley udowodnił całemu światu, że w Chile powstają również wybitne białe wina.

Łączna ilość upraw w Casablanca Valley to 5541 hektary, podzielone pomiędzy szczepy:

  • Chardonnay – 36,2%
  • Sauvignon Blanc – 30,3%
  • Pinot Noir – 22,3%
  • Syrah – 2,2%
  • Merlot – 1,7%
  • Inne – 7,3%
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s