Duca Carlo Guarini Burdi Bianco 2017

Spalone słońcem południe Włoch, w tym popularna ostatnimi laty Apulia, słynie przede wszystkim ze swoich mocnych, cielistych win jak Primitivo lub Negroamaro. Szukając pewnej odmiany natknąłem się na pochodzące z okolic Salento świeże i perliste wino, które w gorący wiosenny lub letni dzień śmiało konkurować może z Vinho Verde.

2027_Guarini_Burdi_Bianco_Salento_IGT6_2015_front_small
Butelka zakupiona w sklepie Kondrat Wina Wybrane.

Historia rodziny Guarini sięga 1040 roku, gdy po przybyciu z Normandii osiedlili się na Półwyspie Saletyńskim. Na przestrzeni wieków rodzina otrzymała tytuł książęcy, nie zapominając jednak nigdy, że to ziemia, na której żyją, zapewnia im byt i dostatek. Tradycje winiarskie sięgają natomiast aż 1114 roku, kiedy to hrabia Accardo Guarini założył i uprawiał swoją winnicę w posiadłości Piutri położonej pomiędzy miastami Lecce i Brindisi. Od 25 pokoleń ziemia ta pozostaje w rodzinnych rękach i cały czas rodzi plony. Łączne posiadłości familii Guarini to 700 hektarów, z czego 70 przeznaczonych jest pod winnicę. Na pozostałych spotkać można wiekowe gaje oliwne, ale również warzywa, rozmaite zboża i konopie włókniste. Rodzinna firma przywiązuje ogromną wagę do zrównoważonych i organicznych upraw, mogąc się poszczycić stosownymi certyfikatami. Mimo okazałego majątku, członkowie klanu Guarini sami siebie nazywają zwykłymi rolnikami, podkreślając swój wielopokoleniowy wkład w ochronę lokalnych odmian winorośli i starych oliwnych gajów. Z całą pewnością nie będzie to ostatnia etykieta, którą spróbuję od tego producenta.

Italy Wine Map
Regiony winiarskie we Włoszech.

Rocznik – 2017

Szczep – Bombino Bianco

Region – Puglia

Apelacja – IGT Puglia

Zawartość alkoholu – 12%

Sklep – Kondrat Wina Wybrane

Wines of Puglia map
Apelacje w regionie Puglia.

OKO

Perliste, po chwili czyste i klarowne o blado cytrynowym kolorze.

NOS

Czysty i intensywny. Wyczuwalne aromaty owoców tropikalnych banana, ananasa i nektarynki. W zapachu wręcz słodkie i landrynkowe.

USTA

Wytrawne o wysokiej kwasowości i lekkim ciele. Paleta smaków zaskakująco zaczyna się od niedojrzałych cytrusów, by po chwili przejść w tropikalną marakuję i niedojrzałe brzoskwinie i nektarynki. Niesamowicie orzeźwiający smak wykańcza specyficzne perliste uczucie na języku i długa owocowa końcówka.

OCENA

Wino zasługuje na ocenę dobrą z plusem dzięki ładnie złożonej palecie smaków i specyficznej perlistej kwasowości odczuwanej intensywnie na języku. W tej kategorii cenowej polecam w ciemno.

storia_sotto
Wiekowe piwnice w posiadłości rodziny Guarini.

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s