Contra Soarda 2013

Popadając może trochę w rutynę w swoich winnych poszukiwaniach, zawędrowałem ponownie do Veneto. Muszę jednak przyznać, że cel w postaci opisanej poniżej butelki, wart jest zawitania raz jeszcze do północnych Włoch 🙂 Dziś na winnym warsztacie znalazł się czerwony kupaż od rodziny Gottardi — Contra Soarda. 

06ae62_75f26f7881df4ddf8ca89a88d0a2e0e8
Ta wyborna etykieta pochodzi ze sklepu Małe Duże Wina. 

Rodzina Gottardi pośrednio z winem związana jest od 1904 roku, prowadząc istniejącą do dnia dzisiejszego restaurację. Jednak dopiero miłość i pasja do wina, jaką wykazał się Mirco i jego żona Gloria, pchnęła ich w kierunku produkowania własnych trunków. W 1999 roku zaczęli spełniać swoje marzenia, tworząc winnicę na zboczu Bassano. Już wkrótce 60 tysięcy winnych krzewów i tysiąc drzew oliwnych, miało rodzić plony, z których powstają doskonałe produkty Vignaioli Contra Soarda. Dziś już drugie pokolenie Marcelo i Eleonora, realizuje rodzinne powołanie, tworząc niecodzienne wina w poszanowaniu i zgodzie z naturą.

Rodzina Gottardi w komplecie.

Na nieszczęście dla nas rodzina Gottardi, świadoma wyjątkowości win, które tworzy, nie zdradza zbyt wielu informacji o ich procesie produkcyjnym. O Contra Soarda wiemy jedynie, że wszystkie siedem odmian wchodzących w skład kupażu, były winifikowane oddzielnie, by finalnie zostać połączone w doskonałą całość. Nie znamy też czasu dojrzewania wina w dębowych beczkach, ale pewne jest, że było ono w ten sposób leżakowane. Znikomość informacji o tej etykiecie przypomina mi zawartość jej butelki — ma się ochotę na więcej 🙂

Winnice na zboczu Bassano.

Rocznik – 2013

Szczepy – Carmenere, Shiraz, Pinot Noir, Marzemino Nero, Gropello, Grenache, Teroldego

Region – Veneto

Apelacja – IGT Veneto

Zawartość alkoholu – 13,5%

Dojrzewanie – ?

Sklep – Małe Duże Wina

fb159111be61cb6c756ae1b38089d970
Ogólna apelacja IGT Veneto.

OKO
Klarowne o średnio intensywnym rubinowym kolorze.

NOS
Czysty i intensywny. Wyczuwane aromaty ciemnych owoców leśnych o bardzo dojrzałym charakterze — jeżyny, maliny, jagody, otoczone nutami suszonej śliwki i wanilii.

USTA
Wino wytrawne o wysokiej kwasowości, średnio wysokiej taninie i pełnym ciele. Paleta smaków zbudowana z dojrzałych, lekko dżemowych owoców leśnych — jeżyny, ciemnej maliny; suszonej śliwki i ciemnej kwaśnej wiśni, otoczonych nutami wanilii, słodkiego tytoniu, cedru z lekko pikantnym zakończeniem. Bardzo długa końcówka, kolejno przechodzi z owocu przez kwasowość aż do narastającej taniny.

OCENA
To wino bez wahania zasługuje na bardzo dobrą notę, a skłaniam się, nawet aby określić je wybitnym. Rewelacyjna złożoność palety smaków, która wypełnia po brzegi całe usta na długie minuty. To wino gwarantuje masę przyjemności z każdej chwili spędzonej podczas degustacji.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s