Mourvedre – Monastrell, Mataro

Monastrell, bo taką nazwę przyjmuje Mourvedre w Hiszpanii, pochodzi właśnie z tego słonecznego kraju, gdzie znajdują się jego największe uprawy na świecie. Jest to odmiana winorośli o ciemnych i grubych skórkach, dzięki czemu produkowane z niego wina mają intensywny kolor i zazwyczaj dużą zawartość tanin. Dawniej była to jedna z najczęściej sadzonych odmian winogron, ale po zawrotnej karierze Tempranillo i Cabernet Sauvignion, poszedł trochę w odstawkę. Szybko wraca jednak do łask, a producenci coraz częściej zaczynają wykorzystywać go do jedno odmianowych win o zdecydowanie łagodniejszym i bardziej owocowym charakterze.

szczep_monastrell_wino.jpg__350x526_q85_subsampling-2_upscale
Kiść szczepu Monastrell 

Szczep uprawiany jest również w południowej Francji, gdzie nosi właśnie nazwę Mourvedre (czytać mur-vedr). Ze względu na charakterystyczne ziołowe nuty i mocne taniny, szczep ten jest mieszany z żywym i bogatym Grenache, oraz strukturalnym Syrah. Kupaż tego typu jest bardzo popularny w południowej Dolinie Rodanu, gdzie powstał skrót GSM (Grenache-Syrah-Mourvedre) używany obecnie przede wszystkim w Australii i USA. Mourvedre jest również jednym ze szczepów wchodzących w skład słynnego Chateauneuf-du-Pape.

W Australii i Kalifornii również uprawia się Mourvedre pod nazwą Mataro. Wina z niego wytwarzane są zazwyczaj bogatsze i bardziej owocowe niż te wytwarzane w basenie Morza Śródziemnego.

1
Hiszpański, młody Monastrell z regionu Murcia.

Mourvedre daje wina o ciemnym zabarwieniu i mocnej strukturze, bogate w alkohol i taniny. Aby rozwinęły cały swój potencjał, wymagają wieloletniego dojrzewania. Spory problem stanowi dość niska kwasowość charakterystyczna dla tego szczepu. Młode wina obfitują w aromaty ciemnych owoców, ziół i pieprzu. Wraz z dojrzewaniem rozwija się bukiet bardziej rozbudowany od aromatów dojrzałych owoców i konfitur, przez skórę, przyprawy, tytoń, trufle, kawę i wanilię. W cieplejszych regionach powstają również z niego wina proste i codzienne, o żywym owocowym bukiecie.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s