Rondinella

Rondinella to włoska odmiana winorośli, która jest jednym z podstawowych szczepów wykorzystywanych w kupażach w apelacjach Valpolicella i Bardolino. Uprawiana niemal wyłącznie w regionie Veneto, daje bardzo obfite plony, które niestety nie zawsze przekładają się na jakość. Do mieszanek, w których jest wykorzystywana, wnosi zazwyczaj ziołowe nuty.

rondinella
Dorodne kiście szczepu Rondinella.

Jednym z genetycznych rodziców odmiany Rondinella, jest Corvina, z którą to najczęściej bywa mieszana. Dzięki temu szczep ten posiada grubą skórkę, która jest odporna na choroby grzybicze i zwykłe gnicie oraz doskonale nadaje się do procesu podsuszania owoców metodą apassimento. W związku z tym szczep ten jest często wykorzystywany do produkcji win Recioto i Amarone, nie służąc praktycznie do wytwarzania jednoodmianowych etykiet.

Reklama

2 myśli w temacie “Rondinella

  1. Hej Łukaszu, w końcu zabrałem się za ostatnią od ciebie herbatę – jaśminowe perły, miałbyś jakieś sugestie co do jej parzenia?

    Polubienie

    1. Zdecydowanie polecam parzyć tą herbatę metodą gongfu, w temperaturze około 85 stopni. Jest bardzo wydajna i zazwyczaj nie budzę liści, żeby nie wypłukiwać cennych aromatów jaśminu. Smacznego 😋

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s